Skutki wysokiej inflacji dla Ciebie

Co się dzieje kiedy dobra i usługi, z których na co dzień korzystasz, zaczynają gwałtownie drożeć? Otóż stajesz w obliczu problemów, które w warunkach stabilnego pieniądza zupełnie Cię nie dotyczą. Wysoka inflacja szybko zaczyna wywierać fatalny wpływ na Twój portfel i całą gospodarkę.

Mówiąc krótko: biedniejesz. Kiedy inflacja wymyka się spod kontroli, Twoje oszczędności w gotówce i na rachunkach bankowych szybko tracą na wartości.

Wynagrodzenie, które otrzymujesz za swoją pracę, również jest coraz mniej warte, bo ceny rosną szybciej niż wynagrodzenia. To samo dotyczy emerytów: za otrzymywane pieniądze mogą kupić znacznie mniej niż dotychczas. Czy Ci się to podoba, czy nie, zaczynasz szybko wydawać pieniądze, aby kupić różne towary na zapas. Przecież jutro może być drożej! Świat staje na głowie: oszczędzanie zupełnie traci sens, a bezpieczną przystanią dla resztek Twoich pieniędzy są obce waluty lub dobra trwałe. Niestety, kursy walut również gwałtownie szybują w górę.

Wysoka inflacja jest niszcząca dla całej gospodarki. Firmy nie są w stanie zaplanować długoterminowych inwestycji, bo nie mogą przewidzieć, czy będą one opłacalne.

Zamiast koncentrować się na produkcji, szukają sposobów przetrwania w warunkach rosnących cen surowców. Do tego zmagają się z narastającymi żądaniami ze strony pracowników, którzy domagają się wyższych płac. Rosną napięcia społeczne, spada produktywność, a w sklepach zaczyna brakować najbardziej poszukiwanych towarów i pojawiają się kolejki.

Cała uwaga, energia i talent milionów ludzi, zamiast na efektywną pracę, nakierowane są teraz na ratowanie resztek topniejącego majątku…

Właśnie dlatego robimy wszystko, by nie dopuścić do takiej sytuacji i zapewnić stabilność cen.